Segregacja i przetwarzanie odpadów, recykling, gospodarka obiegu zamkniętego stają się coraz ważniejsze, bo zużywamy więcej zasobów, niż pozwalają na to możliwości regeneracyjne Ziemi. 18 marca przypada Światowy Dzień Recyklingu.

Recykling to jeden ze sposobów ochrony środowiska naturalnego. Polega na wykorzystaniu odpadów do produkcji nowych, pełnowartościowych wyrobów. Dzięki prawidłowej segregacji odpadów komunalnych możemy ograniczać zanieczyszczenie gleby i wody, zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery i oszczędzać surowce.

Zachęcamy do lektury pełnej treści artykułu w Magazynie Ciepła Systemowego. Jednocześnie, za magazynem przypominamy podstawowe zasady segregacji odpadów.

Z opublikowanego w lutym br. przez Instytut Spraw Publicznych (ISP) raportu na temat gospodarki odpadami komunalnymi wynika, że z wytworzonych w Polsce odpadów komunalnych recyklingowi udało się poddać tylko 28 proc.! Średnio, poprawnie segregujemy 44 proc. odpadów. W workach z odpadami zmieszanymi ponad 85 proc. surowców nadal nadaje się do recyklingu!  Aby odpady miały szansę na drugie życie, konieczna jest prawidłowa segregacja, czyli wrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników. Co więcej – niektóre odpady, jak np. duże kartony, meble, deski, sprzęt elektroniczny, opony, leki czy stare farby, należy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Magazyn Ciepła Systemowego to portal wydawany przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, w którym poruszane są zagadnienia związane z rynkiem ciepła i energii elektrycznej oraz z zakresu budownictwa mieszkaniowego. Można tam znaleźć także wiele ciekawych artykułów o ekologii, edukujących i wyjaśniających zagadnienia związane z tą tematyką. Zachęcamy do subskrybowania magazynu www.magazyncieplasystemowego.pl